Nie bez powodu ciąża często bywa nazywana stanem błogosławionym, a przyjście dziecka na świat cudem narodzin. Podczas niezwykłych dziewięciu miesięcy w kobiecym łonie rozwija się nowe życie i doprawdy czasami aż trudno uwierzyć w to, że dziecko rośnie tak szybko i już niedługo przyszła mama będzie tuliła w ramionach swoje maleństwo.
Od komórki jajowej do noworodka
Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny rodzice zdają sobie sprawę, że czeka ich duża rewolucja. Wraz z narodzinami dziecka zmienia się wszystko dookoła: priorytety, spojrzenie na otaczający nas świat, tryb życia, a często także znajomi. Wielki przewrót zostaje zapoczątkowany w chwili, gdy plemnik połączy się z komórką jajową. Zapłodnione jajeczko odbywa długą drogę do macicy, gdzie po zagnieżdżeniu rozwija się w błyskawicznym tempie. Od tej chwili kobiece ciało zmienia się by stworzyć dziecku jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju. Wraz z rozwojem dziecka rosną także obawy przyszłych rodziców o zdrowie tak wyczekiwanego potomka.
Badania dla kobiet w ciąży
Aby mieć pewność, że płód rozwija się prawidłowo przyszła mama musi regularnie wykonywać badania w ciąży. Już od pierwszych tygodni powinna znaleźć się pod opieką ginekologa oraz poddać się badaniom krwi, ciśnienia oraz badaniu ginekologicznemu. Podczas ciąży kobieta powinna także wykonać przynajmniej trzy badania ultrasonograficzne (jedno w każdym z trzech trymestrów). Doświadczony lekarz na monitorze ultrasonografu bez trudu określi przybliżoną wagę i długość dziecka, sprawdzi czy jego organy wewnętrzne prawidłowo się rozwijają, policzy żebra oraz palce u dłoni i stóp, a także powie rodzicom, co ich maleństwo skrywa pomiędzy nóżkami.
Choć ciąża to nie choroba, a w pełni fizjologiczny i naturalny proces to warto pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Dzięki szczegółowym badaniom lekarze są w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości już na samym początku w ciąży, a w razie konieczności wdrożyć niezbędne leczenie. Warto się badać i mieć pewność, że naszemu maleństwu nic nie zagraża.