DEMENCJA STARCZA – TO NIE TYLKO PROBLEM SENIORÓW

0
15

DEMENCJA STARCZA – TO NIE TYLKO PROBLEM SENIORÓW

Demencja starcza może ujawnić się już w młodym wieku i spowodować ogromne spustoszenie w psychice człowieka. Choroba często postępuje stopniowo i uzewnętrznia różne objawy na wielu etapach życia. W momencie gdy tzw. otępienie starcze pojawia się w późnym wieku, rozwój choroby przebiega w sposób dużo łagodniejszy niż w przypadku wcześniejszego jej zdiagnozowania.

Demencja starcza, objawy: pierwszym sygnałem zwiastującym nadchodzący problem jest osłabiona pamięć, która oczywiście jest przejawem starości. Dlatego bardzo często najbliższa rodzina czy znajomi chorego lekceważą jego stan, zrzucając wszystko na karb podeszłego wieku. Osoba taka staje się apatyczna, jest ogólne przemęczona, osłabiona, nie wykazuje chęci do wykonywania codziennych obowiązków, może także stać się drażliwa. Bardzo często pacjent nie pamięta co wydarzyło się w niedalekiej przeszłości bądź dnia poprzedniego, natomiast jest w stanie przytoczyć fakty, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Objawy te najbardziej jednak dokuczliwe są dla osób współżyjących z chorym. Taki człowiek może stać się uciążliwy i nieznośny dla najbliższego otoczenia.

Co zrobić w zaistniałej sytuacji? Jeżeli u ważnej dla Nas osoby zauważymy pewne objawy demencji starczej, należy dyskretnie namówić ją na wizytę u specjalisty. Nie wolno wywierać presji na chorym, ten może postępować Nam na złość, co nie opłaci się żadnej ze stron. Należy wykonać niezbędne badania, które sprawią, że choroba będzie przebiegać znacznie spokojniej.