Gdy kaszel męczy

0
29

medycyna (36)Kaszel pojawia się zwykle z takiego powodu, że w drogach oddechowych pojawia się coś, czego tam nie powinno być. Organizm się mobilizuje, żeby się tego pozbyć i gwałtownie odruchowo wypycha z płuc strumień powietrza, którego zadaniem jest wypchnięcie na zewnątrz ?intruza?. I nie ma to znaczenia czy intruzem są na przykład okruszki jedzenia, jakieś pyłki czy śluz powstający w oskrzelach z powodu infekcji. Są dwa rodzaje kaszlu: mokry ( z wydawanymi niskimi dźwiękami i obecnością wydzieliny w drogach oddechowych) i suchy (napadowy, męczący, trudny do powstrzymania a w drogach oddechowych nie ma żadnej wydzieliny ani ciała obcego). Zwykle kaszel powstaje z kilku głównych powodów:
1. Przy przeziębieniu (zaczyna się od drapania w gardle, czasami gardło boli, zaczyna się od suchego, dochodzi katar i kaszel może zmienić siew mokry z odksztuszaniem wydzieliny)
2. Przy refluksie ( pojawia się niezwykle w nocy, po obfitym posiłku, towarzyszy mu odbijanie i pieczenie w przełyku ? kaszel jest wynikiem podrażnienia dróg oddechowych kwaśną treścią żołądkową)
3. Przy reakcji na niektóre leki (najczęściej z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych)
4. Przy nałogowym paleniu papierosów (zwykle zaczyna się rano i męczy do południa aż organizm wydali całą nagromadzoną w nocy wydzielinę)
5. Przy alergii lub astmie
6. Przy zapaleniu oskrzeli, (gdy kilkudniowe pokasływanie zmienia się w duszący kaszel z zieloną lub żółtą wydzieliną.
W zależności od przyczyn powstawania kaszlu lekarz przepisze odpowiednią kurację.