CUKRZYCA – CUKIER GROŹNIE PODWYŻSZONY

0
19

CUKRZYCA –CUKIER GROŹNIE PODWYŻSZONY

Czym jest cukrzyca? Jest to przewlekła choroba metaboliczna, wywołana brakiem lub niewłaściwym działaniem insuliny w organizmie człowieka. Już wczesne jej zdiagnozowanie umożliwia dobranie indywidualnej diety dla chorego. W późniejszym stadium natomiast pozwala na określenie dawki insuliny, potrzebnej dla danego pacjenta. Jaka dieta w przypadku wykrycia cukrzycy? Oczywiście, wcześniej ustalona przez diabetologa. W takiej sytuacji to specjalista winien określić jakich zasad mamy przestrzegać, aby móc dobrze funkcjonować z wykrytym schorzeniem. Niewątpliwie, należy trzymać się jego zaleceń. Jednak od samego początku, dieta wcale nie musi być aż tak restrykcyjna.

Cukrzyca, objawy: cukrzyca typu 1 jest chorobą niezwykle łatwą do zdiagnozowania. W takiej sytuacji poziom cukru we krwi jest bardzo podwyższony, tzw. hiperglikemia. Najczęstsze objawy to wymioty, znaczny spadek masy ciała, ogólne zmęczenie, apatia, częste oddawanie moczu, silne skurcze w nogach, zaburzenia widzenia, nadmierne pragnienie, zapach acetonu w powietrzu wydychanym przez chorego, często powracające zakażenia skóry i narządów płciowych. W końcowej fazie może doprowadzić nawet do śpiączki. W przypadku cukrzycy typu 2 objawy choroby mogą być podobne to tych występujących w wyżej wymienionej cukrzycy typu 1, zazwyczaj jednak nie są tak wzmożone.

Bywa również, że u danej jednostki utrzymuje się podwyższony poziom cukru w organizmie, ale nie da się zaobserwować zewnętrznych symptomów choroby.