Nalewka na zdrowie!

0
61

medycyna (34)O zdrowotnych właściwościach alkoholowych nalewek ziołowych i owocowych wiedzieli już nasi pradziadowie. Jesienią skrzętnie zbierano produkty i zalewano spirytusem, bo po odpowiednio długiej maceracji uzyskać nie tylko smaczny trunek, ale i domowy lek.

Nie na darmo pije się „na zdrowie!”. Alkohol spożywany w niewielkich ilościach pobudza krążenie, a jeśli jest przyrządzony z odpowiednich składników, to zawiera dużo pozytywnych substancji. Znanych jest wiele mieszanek ziół, które zalane alkoholem wykazują działanie lecznicze lub wzmacniające. Do najbardziej popularnych należą zioła benedyktyńskie, które coraz częściej można kupić w postaci gotowego zestawienia, które wystarczy poddać maceracji. Warto również sporządzać likiery owocowe. Dla osób cierpiących na choroby układu krążenia poleca się aroniówkę, natomiast malinówka świetnie wspomaga odporność.

Należy pamiętać, że aby nalewki dawały rezultaty należy pić z umiarem! Kieliszek dziennie jest dawką w zupełności wystarczającą i nie wywołującą przykrych następstw nadużywania alkoholu.