Wpływ e-papierosa na zdrowie człowieka

0
72

Elektroniczne papierosy to wciąż wielka zagadka. Brakuje szczegółowych badań dotyczących ich szkodliwości oraz długofalowego wpływu na zdrowie oraz otoczenie. Według aktualnie posiadanej wiedzy nie ma w nich nic trującego. Czy w przyszłości e-papieros będzie traktowany tak jak jest teraz?
Trujące papierosy

Zwyczajne, dobrze znane nam papierosy są bardzo szkodliwe. Zawierają różnego rodzaju toksyczne oraz rakotwórcze związki. piękna kobieta z papierosemE-papieros działa inaczej – urządzenie nie emituje min. tlenku węgla, acetonu czy amoniaku. Podczas tradycyjnego palenia wszystkie te związki wędrują do płuc, a tym samym organizmu palacza. Wynikiem tego jest wiele ciężkich chorób serca i naczyń, osłabienie organizmu, mniejsza wydolność oraz śmiertelne nowotwory. Papierosy elektroniczne wydzielają wyłącznie nikotynę, która jest inhalowana przez użytkownika. Podczas procesu powstawania specjalnej mgiełki nie dochodzi do żadnych procesów spalania. Wszystko opiera się na podgrzaniu płynu zawierającego wybraną ilość nikotyny. Dodatkowo, bezpiecznie może czuć się bliskie otoczenie palącego. Nikotyna jest wchłaniana podczas palenia, a wydychanym dymie znajduje się jej znikoma ilość.
Czysta nikotyna

W porównaniu do zwyczajnego palenia, e-papieros wygląda na środek zdrowszy i bezpieczniejszy. Naturalnie sama nikotyna jest uzależniająca i oprócz pozytywnego pobudzenia korzystanie z jej wiąże się z efektami ubocznymi. Elektroniczne papierosy są w stanie całkowicie zaspokoić potrzebę palenia. Mogą być także pomocne w rzuceniu zwykłych papierosów. Urządzenie pozwala na regulację dawek nikotyny. Zaletą e-papierosów jest to, że nie wydzielają żadnych brzydkich zapachów oraz szkodliwego dymu. To komfortowe rozwiązanie dla wszystkich osób przebywających w pobliżu e-palacza. Wielką zaletą jest także to, że większość zakazów palenia nie obejmuje e-papierosów.
Potencjalne zagrożenia i przeciwwskazania

W znacznej większości przypadków e-papieros nie powoduje uczuleń. Zdarzają się jedynie sytuacje, że określone osoby źle reagują na wybrane czynniki płynu zawierającego nikotynę (liquid) lub materiały wykorzystane do produkcji urządzenia. Podobna sytuacja dotyczy wszystkich produktów dostępnych w sprzedaży. Jeśli dojdzie do podrażnienia lub uczulenia należy całkowicie odstawić elektronicznego papierosa lub dokonać jego wymiany na inny model. Z e-papierosów nie powinny korzystać kobiety w ciąży, osoby uczulone na składniki płynu, osoby skarżące się na choroby układu krążenia, kobiety karmiące piersią, niepełnoletni. Odradza się korzystanie z e-papierosów osobom, które wcześniej nie paliły – urządzenie ma zachęcać do rzucania nałogu.